جنگ افزار

دانستنی های نظامی و جنگ افزار

معرفی انواع اسلحه های تک تیر انداز

نام اسلحه : ام اس جی 90 ( MSG-90 )

نوع اسلحه : اسلحه اسنایپر ( تک تیر انداز : Sniper Rifle )

کشور سازنده : آلمان توسط شرکت هکلر اند کخ (Heckler-Koch )

سال ساخت : 1987 م.

کالیبر : 51 * 7.62 میلیمتر ناتو

حالات آتش : 1- تک تیر

طول اسلحه : 1128 میلیمتر

طول لوله : 600 میلیمتر

ارتفاع اسلحه همراه با دوربین تلسکوپی : 265 میلیمتر

عرض اسلحه : 59 میلیمتر

وزن اسلحه بدون خشاب : 6100 گرم

وزن اسلحه با خشاب 5 تایی خالی : 6290 گرم

وزن اسلحه با خشاب 20 تایی خالی : 6380 گرم

دوربین : 42 * 10 ایکس تلسکوپی با درجه بندی از 100 تا 1000 متر ( عدد اول سمت چپ « 10 » نشان دهنده میزان بزرگنمایی اپتیکی و عدد دوم « 42 » نشان دهنده قطرعدسی شیئی در دوربین تلسکوپی بر مبنای میلیمتر است . هر چه این قطر بزرگتر باشد نور بیشتری وارد دوربین می شود و محدوده دید بیشتر خواهد بود . اگر از سه عدد برای مشخصات دوربین تلسکوپی استفاده شود از چپ به راست : اولین عدد نشان دهنده حداقل بزرگنمایی ، دومین عدد نشان دهنده حداکثر بزرگنمایی و سومین عدد همان قطر عدسی شیئی است مثل : 42 * 10 – 3 )
تا حد کمی وزن و طول سلاح نسبت به PSG-1 کاهش یافته.نکته بعدی نصب دوربین استاندارد 10x می باشد که با توجه به مسافت،فاصله 100 تا 1200 متری را پوشش می دهد. برای شلیک باید وزنی معادل 5/1 کیلوگرم را به ماشه وارد کنیم که این مورد توسط کارخانه قابل تنظیم می باشد.
مشخصات:

کالیبر 7.62 میلیمتر ناتو (308. Win) ،نیمه اتوماتیک،طول لوله 600 میلیمتر،وزن سلاح 6.4 کیلوگرم بوده و طول کلی سلاح 1165 میلیمتر می باشد.ظرفیت خشاب با توجه به نوع ماموریت 5 یا 20 تیره می باشد.

خشاب : 5 یا 20 تای


نام اسلحه : برت ام 95 (Barrett M95)

نوع اسلحه : اسلحه اسنایپر ( تک تیر انداز : Sniper Rifle )

کشور سازنده : آمریکا توسط شرکت برت

کالیبر : 99 * 12.7 میلیمتر ( 0.50 بی ام جی : Browning MachineGun .50 BMG) .

حالات آتش : ندارد ( شلیک هر گلوله با عملکرد گلنگدن )

طول اسلحه : 1143 میلیمتر

طول لوله : 737 میلیمتر

وزن اسلحه با خشاب خالی و بدون دوربین : 9.98 کیلوگرم

سرعت در سرلوله : 854 متر بر ثانیه

دوربین : 10 ایکس تلسکوپی

حداکثر برد موثر : 1800 متر

خشاب : 5 تایی

اسلحه M82A1 یکی از عجیب ترین سلاح هایی است که تا به حال ساخته شده است. این سلاح نیمه اتوماتیک طولی معادل ۵۷ اینچ معادل ۱۴۳ سانتی متر و وزنی در حدود ۱۵ کیلوگرم دارد که بزرگترین و سنگین ترین سلاح دوربین دار در جهان است. طول لوله آن ۲۹ اینچ معادل ۷۲ سانتی متر است و کالایبر آن هم ۵۰ صدم یا همان ۷ / ۱۲ میلیمتر ، معادل نیم اینچ است !!! در هر خشاب این سلاح نیز ۱۰ فشنگ جای می گیرد.شاید باورتان نشود ولی این سلاح دوربین دار نه تنها سربازان پیاده را شکار می کند بلکه سربازانی که در داخل یک نفر بر زرهی نشسته اند و با خیال راحت مسیرشان را طی می کنند از تیر های ۷ / ۱۲ میلیمتری این سلاح در امان نیستند !!! یک تک تیر انداز مسلح به سلاحی چون سیمنوف تنها می تواند به شکار سربازان مشغول شود اما تک تیر اندازی که از این سلاح استفاده می کند می تواند سربازان داخل یک نفر بر APC را بر فرض مثال شکار کند یا می تواند با یک تیری که به سمت کاپوت و موتور یک خودروی غیر زرهی ارتشی مانند جیپ می زند آن را از حرکت باز دارد چون تیرهای این سلاح نه تنها بدنه یک نفر بر زرهی بلکه موتور یک جیپ را نیز سوراخ می کند... تیر این سلاح کلاه خود فلزی یک سرباز را هم به راحتی هم در ورود و هم در خروج سوراخ میکند و آن طور که تخمین زده می شود می تواند از فاصله نزدیک ۵ و از ۷۰۰ متری ۳ سرباز را که پشت هم ایستاده و جلیقه ضد گلوله سنگین نیز پوشیده اند را با یک تیر بزند و از بدن شخص آخر نیز خارج شود . یعنی اگر یک نفر دیگر به آمار اضافه کنیم او نیز به حتم جزو کشته شده ها قرار می گیرد با این تفاوت که گلوله در بدن شخص آخر جا خوش می کند. (خدا را شکر که از زره تانک عبور نمی کند وگرنه نسل سلاح هایی مانند آر پی جی یا اریکس یا تاو را از زمین بر می داشت !!! )
علت این قدرت بی حد و نساب را فقط در کالیبر بزرگ و طول پوکه زیاد و به خصوص باید در مرمی های اورانیومی این سلاح دانست که از فاصله نزدیک می تواند حتی نفر بر را از کار بیندازد... نه تنها از بدنه آن عبور کند بلکه پس از آن ما بقی نیرویش را بر سر کچل موتور دیزلی آن خالی کند و با یک تیر نا قابل یک نفر بر زرهی را از کار بیندازد...
با وجود مشخصاتی که ذکر شد این سلاح چندان در ماموریت ها توسط تک تیر اندازان استفاده نمیشود زیرا وزن و طول زیاد این سلاح دو تا از با ارزش ترین ویژگی هایی که یک تک تیر انداز باید داشته باشد یعنی سرعت و استتار را از وی میگیرد و در ضمن یک سرباز با توجه به وزنی که میتواند حمل کند با داشتن این سلاح به اضافه وسایل معمول خودش جای چندانی برای مهمات این سلاح باقی نمی ماند و این سلاح برای تک تیر اندازی که می خواهد در یک ماموریت شلوغ شرکت کند بدون استفاده می ماند.

اين اسلحه مخوف مي تواند سربازان دشمن را از فاصله 1800 متري نا كار كند و صد البته از آن براي ساقط كردن هليكوپترهاي دشمن نيز بهره مي جويند.
يكي از ويژگي هاي برجسته اين سلاح قابليت استفاده از آن به نحو احسن در گروگان گيري ها و به قول خود آمريكايي ها Hostage situation است. زيرا بارها پليس ويژه اين كشور پس از نا اميدي در كسب نتيجه دلخواه و راضي كردن گروگان گير ( ها ) با بهره از دوربين مادون قرمز و مهمات مخصوص و تقويت شده اين سلاح ( !!! ) گروگان گير بيچاره را از بيرون و از پشت ديوارهاي ساختمان زده اند !!!!!!!!!!!!!!
حال كمي برگرديم به تك تير انداز (كتف آهني) كه اين سلاح را شليك مي كند... من شخصا اطلاعات زيادي از مسائل فني اين سلاح ندارم ولي در منابع متعددي خواندم كه با استفاده از تدابير فني كه در اين سلاح استفاده شده ... لگد اين اسلحه تا حد زيادي كاهش يافته و نرمتر و در مدت زمان بيشتري انرژي حاصل از شليك را بر تير انداز وارد مي كند. در يكي از سايت ها يك تك تير انداز آمريكايي گفته بود كه هدف ياب يا همان نفر دوم تك تير انداز كه در كنار او هدف را و فاصله و ... را مشخص مي كند بيشتر از آن لگدي كه تير انداز را آزار مي دهد ... خود بر اثر انفجار گلوله....صداي به وجود آمده و موج و گاز خروجي از سلاح آزار مي بيند.( در نوك لوله اين اسلحه قطعه اي نصب شده كه بخش اعظمي از گاز باروت را از دو طرف چپ و راست نوك لوله سلاح خارج مي كند و بخش اعظمي از موج و صدا و گاز داغ اين سلاح نه به سمت جلو بلكه به سمت سرباز هدف ياب مي رود... جالب است بدانيد كه كمترين ميزان موج و صداي شليك به تير انداز مي رسد... هر كس كه تجربه شليك با اسلحه را دارد مي داند كه من چه مي گويم مثلا اسلحه كلاشنيكوف يا هر سلاح ديگر.... وقتي با آن شليك مي كنيد ... صدا را بسيار كمتر از حدي مي شنويد كه نظاره گر شليك هستيد... )
تاثيري كه گلوله هاي اين سلاح بر روي بدن مي گذارد واقعا وحشتناك است ... مرمي هاي نوك تيز يا FMJ موجود براي اين سلاح به غير از مواردي كه تا به حال گفته شد... جراحات بسيار وخيمي ايجاد مي كند و نسوج داخلي را پاره كرده و در هم ميپيچاند.

اما.... اما گلوله هاي JHP يا Jacket Hollow Point موجود براي این سلاح داراي مرمي هاي سر صاف است كه سوراخي نيز نوك مرمي دارد.... اين ويژگي ... قابليت نفوذي بي حد و حساب اين سلاح را بسيار كاهش مي دهد... و ديگر توانايي سوراخ كردن نفر بر و غيره را نخواهد داشت.... اما در برخورد با يك انسان حفره اي به اندازه يك نعلبكي در ورود به بدن ايجاد مي كند و در خروج در ناحيه اي بسيار پهن....به اندازه يك بشقاب غذا خوري امعاء و احشاء و گوشت و استخوان را به بيرون مي پاشاند!!!!!!!!... يعني بدون توجه به وضعيت هدف تك تير انداز مي تواند با اطمينان بگويد ... Confirmed Kill


نام اسلحه : زاستاوا ام 93 ( بلک ارو : پیکان سیاه )

Name: M-93 Black Arrow

نوع اسلحه : تک تیرانداز ( اسنایپر )کایبر : 107×12.7 میلی متر DSHK و 50 بی ام جیکشور سازنده : یوگوسلاوی ( صربستان )شرکت سازنده : زاستاواوزن ( دی اس اچ کی ) : 16 کیلوگرم ( بدون دوربین )وزن ( بی ام جی ) : 14.5 کیلوگرم ( بدون دوربین )وزن دوربین : 0.73 کیلوگرمطول ( دی اس اچ کی ) : 1670 میلی مترطول ( بی ام جی ) : 1510 میلی مترطول لوله ( دی اس اچ کی ) : 1000 میلی مترطول لوله ( بی ام جی ) : 840 میلی مترسرعت در سرلوله ( سرعت اولیه ) ( دی اس اچ کی ) : 820 متر بر ثانیهسرعت در سرلوله ( سرعت اولیه ) ( بی ام جی ) : 888 متر بر ثانیهحداکثر برد مؤثر : 1600 مترظرفیت خشاب : 5 فشنگ ( از نوع جعبه ای جداشونده )
Type: sniper rifle Caliber: 12.7 x 107mm DSHK, .50 Browning Country: Yugoslavia (Serbia & Montenegro) Manufacturer: Zastava Weight (DSHK): 16 Kg Weight (BMG): 14.5 Kg Optical sight: 0.73 Kg Length (DSHK): 1670 mm Length (BMG): 1510 mm Barrel length (DSHK): 1000 mm Barrel length (BMG): 840 mm Muzzle velocity (DSHK): 820 m/s Muzzle velocity (BMG): 888 m/s Maximum effective range: 1600 m

ام 93 اسلحه ای است که در شرکت مشهور زاستاوای صربستان در بخش اسلحه سازی تولید می شود . این شرکت به فعالیتهای دیگری نیز چون ساختن اتومبیل نیز می پردازد و در این زمینه با شرکت فیات همکاری دارد . اکثر اسلحه های این شرکت بر پایه اسلحه های روسی یا آلمانی است .

ام 93 در دو نوع با کایبرهای متفاوت ارائه شده است که یکی کایبر 99×12.7 بی ام جی ( BMG: Browning Machine Gun ) و دیگری کالیبر 107×12.7 دی اس اچ کی است . اکثر اسلحه های هم نوع ام 93 با کالیبر اول ( بی ام جی ) کار می کنند و این کالیبر یک کالیبر استاندارد برای اسلحه های تک تیرانداز ضد زره ( Anti material ) محسوب می شود که معمولا ضد نفرات و خودروهای سبک مورد استفاده قرار می گیرد .

دوربین استاندارد ارائه شده برای این اسلحه یک دوربین 32×8 است که تا 1800 متر درجه بندی دارد . عدد 8 نشانگر بزرگنمایی و عدد 32 نشانگر قطر عدسی شیئی است بر حسب میلی متر .

لوله بلند این اسلحه در دقت آن تأثیر دارد و وضعیت خارجی آن به گونه ای است که موجب زودتر خنک شدن لوله اسلحه شود .


اسلحه VSSK Vychlop ساخت روسيه

VSSK - Vychlop .50 caliber silenced sniper rifle

كايبر و مهمات : 7 / 12 م م مدل مخصوص زير سرعت صوت

عمل : نيمه اتوماتيك

وزن : 7 كيلو گرم با ساكت كننده و دوربين

طول : 795 م م با ساكت كننده كامل

سيستم تغذيه : خشاب هاي 5 تيره

اين اسلحه يكي از جديدترين تجهيزات توليدي شركت طراحي وسايل روسيه يعني KBP است.
نام VSSK مخفف (Vintovka Snayperskaya Spetsialnaya Krupnokalibernaya) به زبان روسي است كه به معني اسلحه دوربين دار مخصوص كاليبر بزرگ است و كلمه Vychlop هم به معني Exhaust يا خروج مي باشد...

در حدود سال 2002 و به دستور سازمان امنيت فدرال روسيه ( FSB ) كه همان KGB سابق مي باشد توليد شد و اولين بار در سال 2005 در نمايشگاه سلاح INTERPOLITEX 2005 در مسكو به نمايش در آمد. اين اسلحه فقط توسط نيروهاي مخصوص FSB استفاده مي شود و بيشترين كاربرد آن هم در عمليات هاي ضد تروريستي و ضد جنايتي مهم استو اطلاعات هم در مورد اين سلاح بسيار كم و ناياب است .

اين اسلحه 7 / 12 ميلي متري براي عمليات هايي طراحي شده است كه در آن ها نياز به يك شليك با قدرت نفوذ بالا ولي بي صدا احساس مي شود...اهداف اسن اسلحه مي تواند شامل ماشين ... افراد داخل يك ماشين....افرادي كه لباس زرهي سنگين پوشيده اند و يا افرادي كه پشت بدنه خودرو و يا غيره سنگر گرفته اند باشد.
مهمات اين سلاح به گونه اي است كه مرمي را با سرعتي زير سرعت صوت شليك مي كند ( حدود 290 متر بر ثانيه ) . طول پوكه مهمات جديد اين سلاح هنوز معلوم نيست ولي مهمات قبلي اين سلاح كه معرفي شدند طولي معادل 97 م م دارند كه كمتر از مهمات استاندارد 7/12 م م روسيه است. دقت اين سلاح حدود 1 MOA در 100 متر تخمين زده شده است ( با مهمات شليك دقيق ) برد موثر آن هم 600 متر است. گلوله هاي نفوذ بالاي اين سلاح توانسته است زره هاي كلاس 5 روسي كه بسيار سخت و سنگين مي باشد را از 100 متري سوراخ كند ( معادل زره هاي تايپ III آمريكايي US-NIJ ) و از 200 متري هم ورقه فولادي 16 م م را سوراخ كرده است.

VSSK Vychlop داراي يك ساكت كننده كامل بسيار بزرگ است كه براي امور حمل و نقل و نگهداري و غيره مي توان آن را از سلاح جدا كرد. تيپ و ظاهر اصلي خود سلاح بولپاپ است و در بالاي قبضه روي سلاح ريل هاي دوربين تعبيه شده است و داراي مگسك آهني تاشوي ضروري هم هست كه در صورت ناكارآمدي دوربين مي توان از آن استفاده كرد.... اين اسلحه همچنين به دوپايه هاي تاشوي كامل هم مجهز شده و ظاهرا عمل آن نيمه اتوماتيك مي باشد ولي اطلاعات مربوط به مكانيزم شليك آن در دسترس نيست.


سلاح تک تیرانداز TGP-1این سلاح به صورت دستی مسلح شده مکانیزم گلنگدن آن چرخشی بوده و فشنگ های کالـــیبر 5/56x45.223 تا Lapua .338 در آن قابل استفاده می باشند.TGP-1 یکی از دقیـق ترین سلاح های جهان است(0.5 MOA)*.این تک تیرانداز به صورت مدولی ساخته شده که همین مسئله یکی از نقاط قوت آن می باشد.
* ((MOA اندازه زاویه تشکیل دهنده مثلث بین تیر بالایی و تیر های پایینی است.به زبان ساده تر یک MOA خطای شلیکی برابر با 25 میلی متر در 91 متر می باشد.یک سلاح تک تیر انداز خوب خطای شلیکی برابر با 15 میلی متر در مسافت 300 متری دارد.

اسلحه جدید((OICW)) از سیستم های نشانه روی ویژه ای بهره مند است و همچنین دارای سیستم کنترل تیر اندازی داخلی بوده و نسبت به دیگر اسلحه های هم کلاس خود بســــیار سبـک وزن است.به طـوری که طول آن ۳۳ اینچ(حدودا ۸۴ سـانتی متر) و وزن آن ۱۲ پونـــــــــد
(حدودا ۵/۵ کیلوگرم)است.در ساخت((OICW)) از مواد درجه یک و با استحـکام بالا استـفـاده شده است.این اسلحه قدرت تخریب و قابلیت مـقاومت سربازان را در برابر دشمن بالا خواهـد برد.پس از ساخت نمونه اولیه آزمایشی در سال ۹۸ارتش ایالات منحده در سال جدید میلادی
(۲۰۰۵) به این اسلحه فوق پیشرفته مجهز خواهد شد و هم اکنون((OICW)) آماده جایگزینی
با اسلحه های M16 , M203 وتفنگ لوله کوتاه M4 ارتش است.

سیستم کنترل تیر اندازی فوق پیشرفته این اسلحه از یک مسافت یاب لیزری بهره مند است
تا هدف را دقیقا به صورت نقطه ای تعیین نماید و دقت تیراندازی رابالا برد.سیستم نشانه روی
((OICW)) قابلیت عملکرد ۲۴ ساعته حتی در شب را با در بر داشتن و به کار بردن تکنولوژی
حسگر((IR)) باری دید شب دارد.ضریب احتمال اصابت گلوله به هدف در((OICW)) به ۵/۰ در
فاصله ۵۰۰ متری و ۳/۰ تا ۵/۰ در فاصله ۱۰۰۰ متری می رسد. این اسلحه همچنین از کارایی
و تاثیر فوق العاده ای در مقابل زره های سبک برخوردار است به طوری که قادر به قلبه بر زره
((PASGT)) است.قدرت ضربه((OICW)) با قابلیت استفاده از فشنگ های:
20MM He ,۲۰MM TPو 5/5 MMKE
از فشنگ های فوق انفجاری دو کاره M433 در اسلحه M203 و فشنگ های M885 در M16A2
بیشتر ور موثرتر خواهد بود. برد موثر این اسلحه فـوق پیشرفته ۱۰۰۰ متـر و از طراحی سـاده و
ارگونومیک بهره مند است. لگد این اسلحه نیز به طور کاملا آشکاری درآن کاهش یافته است.


اسلحه Walther WA-2000

كاليبر : كاليبر 300 يا 3 دهم اينچ
عمل : نيمه اتوماتيك
طول : 905 م م
وزن بدون فشنگ : 95 / 6 كيلو گرم
طول لوله : 650 م م
خشاب : 6 تيره
دوربين استاندارد : schmidt & bender 2.5-10x56mm

حداكثر برد مفيد : بيش از 1000 متر

اسلحه والتردر سال 1970 توسط كارل والتر آلماني به عنوان يك اسلحه دوربين دار مخصوص پليس طراحي شد. اين اسلحه همانند اسلحه هاي زمان خود كه اكثرا شكل تفنگ هاي شكاري يا ورزشي بودند نبود..تيپ اصلي سلاح بولپاپ است تا بتواند حد اقل طول ممكن را داشته باشد و در عين حال از يك لوله بلند هم بهره ببرد. كاليبر اصلي سلاح 3 دهم اينچ بود و مي توانست بردي بيش از 800 متر را پوشش دهد...اما بعدا كاليبر هاي متفاوتي توليد شد مانند 62 / 7 مم ناتو
و يا 5 / 7 سوئيس.
والتر يك سلاح نيمه اتوماتيك است و با فشار باروت عمل مي كند و داراي گلنگدن چرخشي است. اين مشخصات باعث مي شود كه تير انداز بتواند شليك هاي پيلپي را در صورت نياز انجام دهد. قبضه و ماشه سلاح قابل تنظيم است و دو پايه نيز بر روي شيب مخصوص در بالاي لوله سلاح به آن متصل مي شود و مي تواند عقب يا جلو برود تا حداكثر راحتي را در شليك فراهم كند. در كل WA-2000 يك سلاح بسيار قوي و بسيار دقيق است ولي به دليل قيمت بسيار بالا تر آن نسبت به رقبايش زياد فروش نكرد


+ نوشته شده در  پنجشنبه دوازدهم خرداد ۱۳۹۰ساعت ۱:۸ قبل از ظهر  توسط داریوش چراغی  |