جنگ افزار

دانستنی های نظامی و جنگ افزار

10 تفنگ برتر جنگي

1
AK-47

اين تفنگ كه به تعداد 75 ميليون در سراسر جهان به توليد رسيده,مي تواند نسبت به هر سيستم سلاح ديگري كه تاكنون توليد شده, ميزان كشندگي بيشتري از خود بر جاي بگذارد.
توليد AK-47 نه تنها آسان و نسبتا ارزان بوده,بلكه نگهداري از آن نيز بدون زحمت مي باشد.همچنين تابت شده اين سلاح در مقابل شرايطي كه مي تواند به راحتي به سلاح هاي ديگر آسيب برساند,مقاوم بوده است.ميزان دقت اين سلاح هم در سطح متوسط است.
مشخصات فني:
نوع: تفنگ هجومي نيمه يا تمام اتوماتيك
كشور مبدا: اتحاديه شوروي سابق
كاليبر: 32x7/62
ظرفيت خشاب: 30 تير
سرعت دهانه لوله : 2329 فوت در هر ثانيه
ميزان نواخت تير 600 گلوله در هر دقيقه


2
M-16


باوجود اينكه در اوايل دهه هاي 1960 در آزمايشات جنگي كه از سلاح به عمل آمد.يكسري مشكلات وجود داشت اما m16 ثابت كرد سلاحي برجسته با ميزان دقت بسيار بالا,طول خدمت و كارايي جنگي بسيار زيادي مي باشد.اين تفنگ آرزوي ارتش ايالات متحده آمريكا در توسعه تفنگ هجومي و مدرن سبك وزني كه بتواند جايگزين تفنگ نيمه اتوماتيك M1 و همتاي آن يعني m14 شود,‌را برآورده كرده است.ويژگيهاي نوين و ابتكاري آن عبارتند از ساختار پلاستيكي و آلياژ فلزي سبكmسيستم بارگذاري مجدد گازي ساده و استفاده از مهمات 5/56 ميليمتري كه سربازان اين امكان را مي دهد كه دوبرابر مقدار مهمات 7/62 ميليمتري را با خود حمل كنند.
مشخصات فني:
نوع: تفنگ هجومي نيمه يا تمام اتوماتيك
كشور مبدا: ايالات متحده آمريكا
كاليبر: 45x5/56
ظرفيت خشاب: 20-30 تير
سرعت دهانه لوله : 3281 فوت در هر ثانيه
ميزان نواخت تير 700-950 گلوله در هر دقيقه


3
Lee-Enfield

اين سلاح , سلاح استاندارد پياده نظام نيروهاي انگليسي از زمان جنگ جهاني اول تا بحران سوئز در سال 1956 محسوب مي شود.شهرت اين سلاح كه به آن SMLE مي گويند به علت ويژگيهاي جالب توجههش از جمله قابليت اطمينان,دقت و ميزان نواخت شگفت انگيز آن مي باشد.خشاب آن با ظرفيت ده تير ,نسبت به هر تفنگي ديگر در نيمه اول قرن بيستم بيشترين ظرفيت رو داشت.گلنگدن كوتاه آن با بستن سلاح را مسلحه مي كرد.دريچه دهانه لوله آن نيز از ورود گرد و خاك به داخل لوله جلوگيري مي كرد.ا ين سلاح در دستان سربازان آموزش ديده به خوبي عمل مي كرد يعني اينكه مي توانست در طي يك دقيقه 30 گلوله را در فاصله 200 متري به هدف بزند, ميزاني كه با سلاح هاي نيمه اتوماتيك مدرن هم چشمي مي كند.مشخصات فني:
نوع: تفنگ گلنگدن دستي
كشور مبدا: انگلستان
كاليبر: 56x7/7
ظرفيت خشاب: 10 تير
سرعت دهانه لوله : 2438 فوت در هر ثانيه
ميزان نواخت تير 15-20گلوله در هر دقيقه


4
M-1
تفنگ نيمه اتوماتيك M1 كه در سال 1936 مورد استفاده ارتش ايالت متحده قرار گرفت.سل جنگي,محكم و سنگيني كه به گفته ژنرال Patton در اواخر جنگ جهاني دوم,M1 احتمالا بزرگترين تفنگ جنگي است كه همواره توصيه مي شود.
شكي وجود ندارد كه M1 اولين تفنگ نيمه خودكاري بود كه نسبت به همهي رقباي خود در ميدان جنگ داراي دقت و خشونت مثال زدني بود.ميزان توليد اين سلاح تا اوايل دههي 1960 يعني زماني كه از حالت كاربردي خارج شد,بيش از 25/6 ميليون بود.
مشخصات فني:
نوع: نيمه اتوماتيك
كشور مبدا: ايالات متحده
كاليبر: 63x7/62
ظرفيت خشاب: 8 تير
سرعت دهانه لوله : 2838 فوت در هر ثانيه
ميزان نواخت تير 30گلوله در هر دقيقه


5
FN FAL

توليد كننده بلژيكي Fabrique Nationale FAL ‌بر اساس طراحي تفنگ آلماني Sturmgwher 44 و با همان گلوله ها توسعه داد اما زمانيكه ناتو,نياز به يك سلاح بلندتر 7/62 ميلي متري را اعلام كرد,كمپاني طراحي را تغيير داد و سلاحي سنگين توليد كرد.FAL خيلي زود به يكي از سلاح هاي كلاسيك جنگ سرد تبديل شد و در بيش از 50 كشور مورد استفاده قرار گرفت.اين تفنگ حتي در جنگ هاي ويتنام به ارتش استرليا خدمات رساني كرد و در طول جنگ شش روزه مورد استفاده نيرو هاي اسرائيل قرار گرفت.مشخصات فني:
نوع: نيمه يا تمام اتوماتيك
كشور مبدا: بلژيك
كاليبر: 51x7/62
ظرفيت خشاب: 20 تير
سرعت دهانه لوله : 2700 فوت در هر ثانيه
ميزان نواخت تير 650-700گلوله در هر دقيقه


6
Mauser 98

Mauser 98 كه اولين بار در اواخر قرن نوزدهم به توليد رسيد.تركيبي بسيار عالي از ابتكاراتي بود كه تفنگها در طول اواخر قرن نوزده از آنها برخوردار بودند,باروت بي دود,گيره هايي كه در خشاب ها جاسازي مي شد و عملكرد بسيار خوب گلنگدن آن كه هنوز هم پايه و اساس اكثر تفنگ هاي شكاري مدرن محسوب مي شود. از مدل اصلي 98 در طي جنگ جهاني اول استفاده شد اما زماني كه آلمان در دهه 1930 شروع به تجديد آمار جنگ افزار هاي خود كرد,اين تفنگ به علت آنكه نسبت به سلاح هاي ديگر از وزن سبك تري برخورددار بود و ضمنا نشانه روي و تيراندازي با آن آسان تر بود, در درجه اول قرار گرفت.
عليرغم اين حقيقت كه بعد ها سلاح هاي اتوماتيك جايگزين شدند امانبايد از اين نكته نيز گذشت,Mauser به عنوان يكي از تفنگ هاي افسانه اي عصر مدرن به حساب مي آيد.
مشخصات فني:
نوع: تفنگ گلنگدن دستي
كشور مبدا: آلمان
كاليبر: 95x7/92
ظرفيت خشاب: 5 تير
سرعت دهانه لوله : 2822 فوت در هر ثانيه
ميزان نواخت تير 10-15گلوله در هر دقيقه


7
Steyr Aug

اين سلاح كه بيشتر مشابه تفنگ هاي فيلم هاي علمي تخيلي است.تنها خصيصه مهمش,طراحي پيشرفته آنست كه به نظر مي رسد پس از توليد آن در سال 1977 باعث ترساندن مشتريان خود شده است. در تركيب اين سلاح بيشتر اجزا اعم از لوله و رسيور به جاي آنكه در جلوي دسته شليك تير انداز قرار بگيرند,به سمت عقب در قنداق كشيده شده اند.خود اين عامل سبب گرديده اين سلاح,به سلاح بسيار كوچك و سبكي تبديل شود كه كار كردن با آن نيز بسيار آسان است.
Steyr همچنين به لوله اي با سيستم قابل تعويض خشاب پيدااست و قابليت دفع چاشني چپ يا راست مجهز است.
مشخصات فني:
نوع: تفنگ هجومي نيمه يا تمام خود كار
كشور مبدا: اتريش
كاليبر: 5/56x45
ظرفيت خشاب: 30-42 تير
سرعت دهانه لوله : 3084 فوت در هر ثانيه
ميزان نواخت تير 650گلوله در هر دقيقه
8
Spingfield 1903
عملكرد نسبتا ضعيف تفنگ نروژي Krag-Jorgensen كه در جنگ آمريكا-اسپانيا بوسيله نيروهاي امريكايي استفاده شد,سبب گرديد طراحان آمريكايي به فكر سلاحي استاندارد و مورد استفاده نيروهاي پياده نظام بيفتند.آنها بيشتر از طرح تفنگ آلماني و 7 ميلي متري موزر در اين راه اقتباس كردند,البته تغييرات اندكي به آن افزودند و خشاب خوري رو توليد كردند كه دقت بسيار بالايش معروف شد.اين تفنگ كه 1903 نام گرفت به سرعت به عنوان سلاح گرم قدرتمند و فوق العاده دقيق مشهور شد,بطوريكه در جنگ Belleau Wood در سال 1918 بوسيله تفنگ داران آمريكا در ضد حملات و از فواصل 700 تا 800 ياردي مورد استفاده قرار گرفت.
اين سلاح در جنگ جهاني دوم,جنگ كره و حتي در برخي جنگ ها به صورت يك تفنگ تك تيرانداز (مثلا جنگ ويتنام) استفاده شد.
مشخصات فني:
نوع: تفنگ گلنگدن دستي
كشور مبدا: ايالات متحده آمريكا
كاليبر: 7/62x63
ظرفيت خشاب: 5 تير
سرعت دهانه لوله : 2700 فوت در هر ثانيه
ميزان نواخت تير 10گلوله در هر دقيقه

9

Sturmgewehr

زمانيكه براي ارتش آلمان روشن شد,سربازان پياده نظامش با موزر هاي گلنگدن دستي نمي توانند در مقابل سلاح هاي خودكار روسي مقاومت كنند,طراحان آلماني تصميم به توسعه سلاحي جديد گرفتند,اولين تفنگ هجومي Sturmgwehr 44 معروف به STG 44

راه حل دستيابي به موفقيت ' گلوله كوچكتر 7/92 ميلي متري بود كه امكان آتش خودكار را فراهم مي آورد و به سربازان نيز امكان حمل مهمات كافي را مي داد.با وجود اينكه اين سلاح خيلي دير در جنگ جهاني دوم ظاهر شد اما به خاطر ابتكار و نوآوري در طراحي كه در آن به كار رفته بود , شهرت زيادي كسب كرد.
مشخصات فني:
نوع: تفنگ هجومي نيمه يا تمام اتوماتيك
كشور مبدا: آلمان
كاليبر: 7/92x33
ظرفيت خشاب: 30 تير
سرعت دهانه لوله : 2133 فوت در هر ثانيه
ميزان نواخت تير 500 گلوله در هر دقيقه

10

M-14

ارتش ايالات متحدهدر انتهاي جنگ جهاني دوم,تصميمي اتخاذ كرد تا سلاحي را توسعه دهد كه بتواند چندين نقش را ايفا كند. نتيجه تلاش هايشان M14 بود.اين سلاح كه براي اولين بار در سال 1957 عملا مورد استفاده قرار گرفت, تفنگي محكم و دقيق بود كه با گلوله هاي 7/62 ميلي متري استاندارد ناتو, قدرت متوقف كنندگي زيادي ايجاد مي كرد. M14 بيشترين كاربردش در ويتنام بود اما سربازان با وزن سلاح و مهماتش همواره مشكل داشتند.به همين دليل,خيلي زود تفنگ سبك M16جايگزين آن شد اما هنوز هم تعدادي از يگان هاي خط مقدم از اين سلاح كلاسيك به صورت تفنگ تك تير انداز استفاده مي كنند.مشخصات فني:
نوع: تفنگ هجومي نيمه يا تمام اتوماتيك
كشور مبدا: ايالات متحده آمريكا
كاليبر: 7/62x51
ظرفيت خشاب: 30 تير
سرعت دهانه لوله : 2799 فوت در هر ثانيه
ميزان نواخت تير 700-750 گلوله در هر دقيقه


منبع : مجله جنگ افزار

+ نوشته شده در  جمعه بیست و سوم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت ۲:۲۶ قبل از ظهر  توسط داریوش چراغی  |